Pääsiäisen jälkeen kylmä rintama ja pienet sateet ovat hillinneet kylvöjen etenemistä. Poikkeuksena Satakunnassa on edetty hyvää vauhtia ja kylvöt ovat keskimääräistä aikaisemmassa.
Maakuntakohtaisia kommentteja lukiessa on otettava huomioon alueiden sisäinen vaihtelu. Joillakin alueilla ei olla päästy vielä aloittamaan kun jo toisella paikkakunnalla ollaan vauhdissa.
Uudellamaalla sateet pysäyttivät kylvöt. Vapun jälkeen ilmojen lämmitessä arvioidaan kylvöjen lähtevän aktiivisesti liikkeelle. Savisilla mailla odotellaan vielä tovi viimeisten sateiden kuivumista. Syysviljat näyttävät alueella hyviltä yöpakkasista huolimatta. Ajankohtaista olisi päästä tekemään syysviljojen ruiskutuksia, mutta sopivaa hetkeä on vaikea löytää. Päivisin tuulee ja iltaisin on kylmää. Kylvettynä on mm. hernettä, kauraa ja vehnää.
Varsinais-Suomessa vettä tuli 30-60 mm pääsiäisenä. Ennen sateita osa pääsi jo aloittamaan kylvöjä ajoissa. Peltojen odotellaan nyt kuivuvan ja säiden lämpiävän. Toiveissa olisi päästä vapun jälkeen kylvöille aktiivisesti. Kylvöjen arvioidaan venyvän saatujen ja ennustettujen sateiden seurauksena. Ennen sateita kylvettyjen peltojen kuorettuminen huolestuttaa aikaisia kylväjiä. Osa kylvetyistä pelloista on ollut välillä jo lätäköiden täplittämiä. Uusintakylvöjä jouduttaneen jossain niitäkin tekemään, mutta pilvisyys ja kosteus vähentävät pinnan kovettumista. Viikonlopun kylmät yöt eivät ole vahingoittaneet jo pinnalle tulleita kasvin alkuja.
Satakunnassa näkymät ovat positiiviset. Viikonloppu oli tuottoisa kylvöjen suhteen. Toisaalta maakunnan sisällä isoja eroja kylvöjen etenemisen suhteen, mutta koko maakunnassa aloitettu kylvötyöt. Kylvettynä on mm. hernettä ja öljykasveja sekä ensimmäisiä viljalohkoja.
Päijät-Hämeessä kylvöjen kanssa vielä odotellaan. Maa on kylmä ja sateet pitävät sen kosteana. Alueen syysviljat ovat nauttineet sateista ja kasvustot näyttävät suurimmaksi osaksi hyviltä. Yöpakkaset ovat vahingoittaneet joitakin syyskasvustoja ja osalla pelloista joudutaan uusintakylvämään.
Kanta-Hämeessä syysviljat, syyskasvit ja monivuotiset ovat vahvoja ja hyötyneet sateista. Sateiden ansioista ravinteet ovat päätyneet hyvin syyskasvien käyttöön. Maa on kylmä ja kostea, minkä takia kylvöjen kanssa odotellaan vielä.
Kymenlaaksossa on melko lailla sama tilanne kuin lähimaakunnissa; maa on kylmä ja märkä, joten kylvöjen kanssa odotellaan vielä. Kylvöt alkanevat viikon päästä vapusta toden teolla. Syysviljat näyttävät hyviltä. Hanhet ovat jälleen maakunnan riesana.
Keski-Suomessa ruis on kärsinyt talvesta. Kylvöt eivät ole vielä suuressa mittakaavassa alkaneet. Eniten on tehty nurmien täydennyskylvöjä. Nurmien ja syysviljojen lannoituksia on tehty melko paljon. Vasta aivan ensimmäisiä muokkaustöitä tehty. Sulamisvedet ovat hävinneet nopeasti ja pellot kuivuvat hyvää vauhtia, mutta maassa riittää vielä runsaasti kosteutta. Kylvöt lähtevät laajemmin käyntiin toukokuun ensimmäisillä viikoilla, pohjoisessa Keski-Suomessa arviolta viikkoa myöhemmin.
Etelä-Pohjanmaalla on vielä kylmää ja kylvöjen kanssa odotellaan. Tällä viikolla arvioidaan kylvöjen etenevät, kunhan ei tule sateita. Syysviljoja on lannoitettu ja peltojen muokkauksia tehdään parhaillaan.
Keski-Pohjanmaalla odotellaan vielä kylvökelejä. Vapun jälkeiset sateet lupailevat kylvöjen alkamista, ne sulattavat roudat pelloilta. Nurmet ja syysviljat näyttävät alueella tyydyttäviltä. Ensimmäisiä lannoituksia on aloiteltu ja laitettu muokkauskalustoa kuntoon pellolle lähtöä varten.
Pohjois-Karjalassa on lannoitettu nurmia ja levitetty lietettä. Nurmet ovat talvehtineet hyvin. Myös alueen syysviljat näyttävät hyviltä. Kylvöille päästään vapun jälkeen, jos sateet loppuvat.
Pohjois-Savossa maa on vielä kostea ja kylmä. Kylvöjen arvioidaan alkavan parin viikon sisällä. Moreenimailla on päästy hieman aloittamaan kylvöjä. Nyt on saatu sadetta, mikä tasaa kosteutta ja sulattaa routaa siellä missä sitä vielä on. Yöt ovat käyneet vielä pakkasella, minkä on hidastanut kasvun liikkeelle lähtöä. Aikaisessa ollaan vielä.

Vilja-alan yhteistyöryhmä seuraa tänäkin keväävä kylvöjen edistymistä eri puolilla Suomea. Tämä epävirallinen seuranta toteutetaan kootun asiantuntijaraadin voimin. Raatilaisilta kysellään arvioita kylvöjen etenemisestä kunkin viikon alussa ja niiden pohjalta kirjoitettu uutisjuttu julkaistaan VYR sivuilla tiistaisin. Raatilaisina on mm. keskusliikkeiden, viljakaupan ja tuottaja- ja neuvontajärjestöjen edustajia sekä viljelijöitä