Siirry suoraan sisältöön

Uutisia viljaketjusta

Maissin satonäkymien heikentyessä Euroopassa paineet vehnän ja ohran tarjonnassa kasvavat


Strategié Grains:n tuoreimman raportin mukaan EU:n viljamarkkinat olivat erittäin epävakaat kesäkuussa. Vehnän hinta Euronextissä pysyi vahvana nousten 201 €/t tasolta 8. kesäkuuta 204 €/t tasolle 6. heinäkuuta. Futuurimarkkinat reagoivat enemmän Ranskan viljasatojen näkymien heikkenemiseen kuin Mustanmeren alueen maiden raportoituihin hyviin satoihin.

Vaikka vehnän hinta pysyi tarkastelujaksolla suhteellisen vakaana, ero maissin hintaan kasvoi huomattavasti. Maissin hinta Euronextissä nousi jyrkästi 217 €/t tasolta 242 €/t tasolle 8. kesäkuuta ja 6. heinäkuuta välisenä aikana. Nousu johtui Ranskaa koetelleista peräkkäisistä helleaalloista, jotka ovat vahingoittaneet erittäin merkittävästi maissikasvustoja, paljon enemmän kuin vehnää ja ohraa. Koska tällä kaudella maissin viljelyala on poikkeuksellisen pieni, rehuteollisuuden käyttäjien on tulevalla markkinointikaudella siirrettävä osa kysynnästään maissista vehnään ja ohraan.

Kuumuus ja kuivuus heikentäneet satonäkymiä

Kesäkuun raportin jälkeen ohran korjuu on edennyt erittäin nopeasti kuuman ja kuivan sään ansiosta. Kuten pelättiin, satotasot ovat jääneet länsi-Euroopassa (Ranska, Espanja) pettymykseksi. Sen sijaan, odotusten mukaisesti, sadot ovat hyviä Romaniassa ja Bulgariassa. Vehnän satotasojen arvioidaan seuraavan samankaltaista kehitystä, vaikka helleaaltojen vaikutukset voivat olla ohraa vakavampia. Korkeat lämpötilat touko- ja kesäkuussa osuivat vehnäkasvustojen aikaisempaan kasvuvaiheeseen kuin ohralla.

Ohran tuotantoarviota on tässä kuussa laskettu lähes miljoonalla tonnilla, vaikka sadon ennakoidaan edelleen olevan hyvä Romaniassa, Bulgariassa ja Saksassa. EU:n ohrantuotannon ennuste on nyt hieman viiden vuoden keskiarvon alapuolella. Myös eurooppalaisen vehnän satoarvio on laskettu lähes miljoonalla tonnilla kuukauden takaiseen verrattuna, pääasiassa Ranskassa, Espanjassa ja Unkarissa. EU-tasolla Saksan, Bulgarian ja Romanian ylöspäin tarkistetut arviot eivät riitä kompensoimaan näitä laskuja. Tästä huolimatta vehnäsadon ennustetaan ylittävän viiden vuoden keskiarvon 1,1 prosentilla.

Kuukauden merkittävin muutos koskee maissituotantoa, jonka ennustetta on leikattu lähes neljällä miljoonalla tonnilla, pääosin Ranskassa ja vähäisemmässä määrin Keski-Euroopassa. Meneillään oleva helleaalto voi pienentää Ranskan maissisatoa vielä lisää. On epätodennäköistä, että Romanian ja Bulgarian tällä hetkellä suotuisat olosuhteet pystyvät kompensoimaan useissa maissa odotettavia erittäin heikkoja satoja.

Vehnän ja ohran kysyntä vahvaa

Markkinointivuodelle 2025/26 oli ominaista vehnän ja ohran erittäin runsas käyttö maatilojen omassa rehuntuotannossa suurten satojen vuoksi. Vehnää ja jonkin verran myös ohraa käytettiin runsaasti teollisissa rehuissa maissin ja soijarouheen kustannuksella.
Markkinointivuodesta 2026/27 on tulossa poikkeuksellisen vilkas tapahtumiltaan. Viljojen kokonaiskulutuksen arvioidaan laskevan, koska sadot jäävät edellisvuotta pienemmiksi. Vähennys kohdistunee ensisijaisesti maatilojen omaan rehukäyttöön. Vehnän ja ohran kysynnän odotetaan kuitenkin pysyvän verrattain korkeana, koska maissisato on selvästi pienempi ja sekä vehnä että ohra ovat erittäin kilpailukykyisiä teollisessa rehukäytössä.

Eläintuotannon kysynnän ennustetaan siksi olevan vehnän ja ohran osalta viiden vuoden keskiarvoa korkeampi, kun taas maissin käyttö voi pudota alimmalle tasolleen vähintään markkinointivuodesta 2016/17 lähtien. Nykyisellä hintatasolla mikä tahansa uusi alaspäin tehtävä tarkistus EU:n maissin tuotantoennusteeseen vähentää maissin käyttöä rehuissa entisestään ja lisää ohran ja vehnän käyttöä. Maissin elintarvike- ja teollisuuskäytön ennustetta vuodelle 2026/27 on myös laskettu. Tämä koskee ennen kaikkea etanolituotantoa ja liittyy raakaöljyn hinnan laskuun. Samaan aikaan vehnän käyttö mylly- ja tärkkelysteollisuudessa kasvaa ennusteen mukaan 1,3 % vuodentakaisesta.

Vehnän ja ohran vientiennusteita alennettu

Eurooppalaisen vehnän ja ohran vientiennusteita vuodelle 2026/27 on alennettu merkittävästi satonäkymien heikentymisen vuoksi, koska kotimaisen kysynnän tyydyttämiselle annetaan etusija. Vehnän viennin ennustetaan jäävän hieman alle 28 miljoonaan tonniin, mikä on vähemmän kuin vuotta aiemmin.

EU:n vehnän ja ohran vientiylijäämää rajoittaa erityisesti maissintuotannon vajaus. Tästä huolimatta viljantuonti, etenkin Ukrainasta Etelä-Eurooppaan, voi jälleen olla merkittävässä roolissa. Ukrainan ohran ja maissin tuonnin ennustetaan kasvavan maltillisesti mutta selvästi edellisvuodesta, kun taas vehnän tuonnin odotetaan pysyvän samalla tasolla kuin vuonna 2025/26. On myös syytä muistaa, että Ukrainan logistiikka kohtasi markkinointivuonna 2025/26 merkittäviä haasteita Venäjän käymän sodan vuoksi.

Eurooppalainen vehnän tase vuodelle 2026/27 osoittaa tällä hetkellä herkkää tasapainoa markkinointivuoden 2025/26 runsaan tarjonnan jäljiltä. Selvästi pienempi sato ei todennäköisesti kompensoidu täysin viennin ja eläinsektorin kysynnän maltillisella laskulla. Myös ohran tase on muuttumassa haavoittuvammaksi samoista syistä. Maissin tase puolestaan on nyt melko kireä, koska maailmanmarkkinoilta odotetun tuonnin kasvu ei ainakaan toistaiseksi täysin korvaa tuotannon laskua. Mikäli ukrainalaisen maissin kilpailukyky kuitenkin paranee merkittävästi, tuontiennustetta voidaan tarkistaa ylöspäin.

Lopulta vehnän ja ohran sadonkorjuupaine EU-markkinoilla saattaa jäädä lyhytaikaiseksi, ja hinnat voivat alkaa nousta heti sadonkorjuun päätyttyä. Sen sijaan EU:n maissin hintojen on pysyttävä vahvoina, jotta kysyntä säilyy alhaisena ja/tai maissia saadaan houkuteltua tuontina EU:n ulkopuolisista maista.

Lähde: Stratégie Grains, EU Grain report, July 2026.