Kauran kauden 2025/26 tase on edelleen raskas, mikä johtuu tuotannon suuresta kasvusta verrattuna kauteen 2024/25 sekä korkeammista aloitusvarastoista. EU:n sisäisen kaupan odotetaan heikkenevän ostajien vähäisemmän tuontitarpeen vuoksi. Samalla tuonnin Yhdistyneestä kuningaskunnasta odotetaan olevan lähellä kauden 2024/25 tasoa.
Vienti kolmansiin maihin vahvistuu hieman, erityisesti Ruotsista, perinteisiin Euroopan naapurimaihin sekä epätavallisempiin kohteisiin (Meksiko, Turkki) ja myös Yhdysvaltoihin.
Elintarvikekäytön odotetaan jatkavan tasaista kasvua ja kauran käytön rehuseoksissa arvioidaan lisääntyvän. Kilpailu muiden viljojen kanssa voi kuitenkin rajoittaa rehukäytön kasvua, ja noin puolet tuotannon lisäyksestä saattaa päätyä loppuvarastoihin.
EU‑alueella kauran varastojen arvioidaan olevan 30.6.2026 selvästi korkeammat kuin vuotta aiemmin (+0,6 Mt). Yhdistyneessä kuningaskunnassa kauden lopun varastojen odotetaan sen sijaan pienenevän edelliseen kauteen verrattuna.
Markkinointivuosi 2026/27
Vuositasolla EU:n kauratuotannon ennustetaan laskevan noin 1,5 Mt, mikä heijastaa 7 % pienempää viljelyalaa ja alempia keskisatoja ennätyksellisen vuoden 2025 sadon jälkeen. Laskun odotetaan olevan erityisen voimakasta Saksassa, Espanjassa ja Tanskassa.
Kokonaiskuvan odotetaan olevan huomattavasti kevyempi kuin kaudella 2025/26, rehukäytön pienentyessä ja kolmansiin maihin suuntautuvien virtojen vähentyessä. Varastojen ennustetaan laskevan voimakkaasti vuodentakaisesta (‑0,6 Mt), mikä johtaa EU‑alueella pääosin tasapainoiseen tilanteeseen ja Yhdistyneen kuningaskunnan osalta hauraaseen näkymään.
Hinnat — Eurooppa ja maailma
EU:n raskaan taseen odotetaan pitävän hinnat viime viikkoina havaituissa hintahaarukoissa kauden loppuun asti. Kauden 2026/27 odotetaan olevan tasapainoisempi, ja hinnat voivat heilahdella uuden sadon lähestyessä.
Maailmanlaajuisesti kauden 2026/27 näkymät ovat vähemmän mukavat kuin 2025/26, ja tuotannon ennustetaan laskevan vuodentakaisesta Kanadassa, Yhdysvalloissa, Australiassa, EU:ssa ja Venäjällä. Viljelyalat ovat laskussa kaikilla merkittävillä tuotantoalueilla ja satotasojen ei odoteta yltävän vuoden 2025 ennätyksiin.
Erittäin vahvat kauden 2026/27 aloitusvarastot johtavat kuitenkin edelleen kokonaisuutena melko mukavaan globaaliin tilanteeseen sekä hallittuun ja tasapainoiseen EU‑markkinaan.
Lähde: Strategic Grains katsaus 17.4.2026.
